Baletní studio
při Moravském divadle Olomouc

Marek Pospíšil mění Olomouc za Vídeň

S koncem tohoto školního roku se Baletní studio loučí s jednou ze svých nejvýraznějších postav. Marek Pospíšil odchází od podzimu 2013 do Vídně na baletní školu při Vídeňské opeře (Ballettschule der Wiener Staatsoper), kam úspěšně vykonal přijímací zkoušky.

Přestože je mu stále ještě pouhých 9 let, díky své šikovnosti i píli toho stihnul v Baletním studiu i Moravském divadle hodně.Do Baletního studia přišel v říjnu 2006, to měl 3 roky. Zapojil se hned do představení Baletního studia Broučci (jako nejmenší z Broučků). Následující rok 2007 již tančil „Vojáčka“ a „Cukrový špalek“ v dalším představení Baletního studia „Louskáček“. Následovala další představení Baletního studia, a to v roce 2009 „Simba – lví král“ (role „Opice“), v roce 2010 to již byla hlavní role v představení „Mojžíš“ (syn Faraona), v roce 2011 pak „Tarzan“ (role „Malého Tarzana“ a také „Malé gorily“), v roce 2013 pak „Broučci“ (role „Malého broučka“).

Kromě toho tančil i v dospělých baletních představeních Moravského divadla, např. v roce 2009 jako „syn Banqua“ v baletu „Macbeth“, v roce 2012 v „The Beatles & Queen“, zahrál si i v operách „Prodaná nevěsta“ a „Carmen“ (2010) a v muzikálu „Limonádový Joe“ (2011).

Od roku 2008 se účastní soutěží a vytančil si mnohá ocenění:

- 2008 Hradecká Odette (mezinárodní baletní a taneční soutěž)
    Sabotier (3. místo – baletní kvartet)


- 2009 Pardubická Arabeska (baletní soutěž)
    Kocour a kočička (3.místo baletní duet)

- 2009 Hradecká Odette (mezinárodní baletní a taneční soutěž)
    Kocour a kočička (1.místo baletní duet)


- 2010 Hradecká Odette (mezinárodní baletní a taneční soutěž)
    Cínový vojáček (1.místo baletní duet), Rokoko (2. místo baletní duet), Neapolský tanec (3.místo baletní duet)


- 2011 Pardubická Arabeska (baletní soutěž)
    Rokoko (3.místo baletní duet)

- 2011 Hradecká Odette (mezinárodní baletní a taneční soutěž)
    Do you love me (1.místo moderní tanec, trio)
    Harlequine (čestné uznání, baletní sólo)
    Čert a panenka (čestné uznání, baletní duet/trio)

- 2011 Dance World Cup (Mistrovství světa)
    Národní kvalifikace Selb - 3. místo "Do you love me" (moderní tanec duet/trio)

    Světové finále Paříž - 7. místo "Do you love me" (moderní tanec duet/trio)


- 2012 Pardubická Arabeska (baletní soutěž)
    Pinocchio – kvartet (1.místo)

- 2012 Hradecká Odette(mezinárodní baletní a taneční soutěž)
    Pinocchio – baletní kvartet (2.místo), Suita v modrém - baletní skupiny (3.místo), Dalmatinci - skupiny moderní tanec (2.místo)

- 2012 Dance World Cup (Mistrovství světa)
        Národní kvalifikace Selb - 1.místo "Rokoko" (baletní duet), 1.místo "Suita v modrém" (baletní skupiny), 2.místo "Dalmatinci" (moderní tanec skupiny), 3.místo "Pinocchio" (baletní kvartet)

        Světové finále Villach - 3.místo "Pinocchio" (baletní kvartet), 4.místo "Rokoko" (baletní duet), 7.místo "Dalmatinci" (skupiny moderní tanec), 10.místo "Suita v modrém" (baletní skupiny)

- 2012 - Mistrovství ČR jednotlivců a malých skupin
    Rokoko (2.místo - baletní duety)
    Pinocchio (3.místo - balet, malé skupiny)
    Do you love me (4.místo) - moderní tanec, malé skupiny

    
- 2013  Baletní mládí Praha (mezinárodní baletní soutěž)
     Polka přes nožku  (1.místo, baletní duety – absolutní vítěz soutěže)

- 2013  Dance World Cup (Mistrovství světa)
        Národní kvalifikace Selb - 1.místo "Rebel" (moderní tanec sóla), 2.místo  "Polka přes nožku" (baletní duety), 1.místo "Tico Tico" (skupiny moderní tanec), 3.místo "Barcarolla" (baletní skupiny)
            
- 2013  Pardubická Arabeska (baletní soutěž)
    Polka přes nožku (1.místo baletní duety)

- 2013 Hradecká Odette (mezinárodní baletní a taneční soutěž)
    Rebel (3. místo moderní tanec sóla)
    Polka přes nožku (1.místo baletní duety)
    TicoTico (1.místo moderní tanec skupiny)
    Barcarolla (4. místo baletní skupiny)

- 2013 - Mistrovství ČR jednotlivců a malých skupin
        Polka přes nožku (1. místo baletní duety), Rebel (3.místo sóla moderní tanec)
        Tico Tico – (4.místo duet moderní tanec)
 
Momentálně se připravuje na finále Dance World Cup v Brightonu (Anglie), kam postoupil s choreografiemi "Rebel" (sóla moderní tanec), "Polka přes nožku" (baletní duety) a "Tico Tico (skupiny moderní tanec).

Marek nám bude v Baletním studiu moc chybět, byl nejen výborný tanečník, ale i skvělý kamarád, oblíbený mezi všemi, který neustále šířil dobrou náladu a pozitivní energii. Na druhé straně mu budeme samozřejmě držet palce, aby se mu v jeho další taneční kariéře dařilo. Tanec je krásné, ale velmi náročné a mnohdy nedoceněné umění. Věříme, že na roky s námi nezapomene a když bude mít možnost, rádi ho vždy uvidíme.

Spolu s Markem nám bude chybět i jeho mamka Lea, která se věnovala nejen svému dítěti, ale hodně pomáhala i s věcmi kolem chodu Baletního studia, především v souvislosti s účastí dětí na soutěžích.

Kdo bude mít chuť se s Markem rozloučit a popřát mu štěstí v další kariéře, ať přijde ve čtvrtek 27.6. na generálku (před soutěží v Anglii) v 16h do divadla na baletní sál.

R.Kadlec

Fotogalerie

Broučci 2013 Broučci 2013 Rebel Polka přes nožku B2 Balance Tour 2013 Barcarolla Tico Tico Barcarolla Polka přes nožku Pardubická Arabeska 2013 B2Balance Tour 2013 Balet Louskáček Villach 2012 3.místo - kvartet Pinocchio - DWC 2012 Dalmatinci Suita v modrém Suita v modrém Pinocchio Rokoko DWC Villach 2012 soutěž DWC Selb 2012 Do you love me s M.Štípou a L.Márovou - sólisty ND Pardubická Arabeska 2012 DWC Selb 2013 Louskáček Do you love me DWC Paříž 2011 DWC Paříž 2011 DWC Paříž 2011 DWC Paříž 2011 Do you love me Do you love me Do you love me Čert a panenka Do you love me Louskáček návštěva V.Klause na baletu Pardubická Arabeska 2009 Cínový vojáček a panenka Cínový vojáček a panenka Neapolský tanec Neapolský tanec Rokoko Rokoko Cínový vojáček a panenka Neapolský tanec Rokoko Balet Balet Balet Simba Balet za větru a deště... Kocour a Kočička Sabotier Sabotier