Baletní studio
při Moravském divadle Olomouc

BALETNÍ STUDIO

při Moravském divadle Olomouc a.s.

Již 15 let jeden z nejlepších a nejoceňovanějších dětských tanečních souborů v České republice a ve Střední Evropě.
 
Baletní studio se svými tanečními choreografiemi, složenými jak z výběru z vlastních divadelních tanečních představení, tak i z mezinárodně úspěšných soutěžních choreografií, vystupuje jak na prestižních kulturně-společenských událostech (plesy, charitativní akce, firemní akce apod.), tak také realizuje i vlastní plnohodnotná divadelní taneční představení (Tarzan, Hvězdy tančí a další).
 
Ukázky z představení:
HVĚZDY TANČÍ           http://youtu.be/7Rh9SHbVXgc
TARZAN                           http://youtu.be/Q47WOmog1GU
BROUČCI                          http://youtu.be/luVhI8rSp8M

 

 

V roce 2003 bylo založeno Baletní studio Jitkou Weiermüllerovou a choreografem a režisérem Robertem Baloghem, za podpory bývalého ředitele Moravského divadla Olomouc Václava Kožušníka a bývalého šéfa souboru baletu Jiřího Sekaniny.
 
Cílem bylo a je poskytnout dětem z Olomouce a okolí nejen kvalitní výuku baletu a tance, ale zároveň v nich probudit lásku a cit k hudbě a divadelnímu umění jako takovému.
 
V roce 2018 Baletní studio slaví již 15 let existence a má za sebou velké množství úspěšné práce a skvělých výsledků.
 
Z několika zakládajících členů se Baletní studio rozrostlo na více než 100 tanečníků v
současnosti. 
Ve spolupráci s Moravským divadlem Olomouc se podařilo realizovat množství úspěšných projektů – celovečerních představení, která jsou minimálně v rámci České republiky jedinečná. Ať už co se to týká profesionálního zpracování či jedinečného propojení profesionálního dospělého baletního souboru Moravského divadla s dětskými tanečníky z Baletního studia.
Zároveň se velmi úspěšně daří připravovat talentované děti pro jejich další profesionální kariéru, mnohé z nich se již nyní připravují na konzervatořích v Praze, Brně, Ostravě, ale také ve Vídni.
 

Úspěchy

 
Děti z Baletního studia výborně reprezentují své město na domácích i mezinárodních soutěžích, odkud pravidelně vozí medaile a ocenění, včetně titulů Mistrů ČR
(např. Pardubická Arabeska, Hradecká Odette, Baletní mládí Praha, soutěže v rámci CDO).
 
Rok 2013
– Pardubická Arabeska (2 x vítězství)
- Hradecká Odette (3 x vítězství, 2 x druzí, 3 x třetí)
- Mistrovství ČR Ústi n.L. (2 x Mistři ČR)
 
Rok 2012
– Pardubická Arabeska (2 x vítězství)
- Hradecká Odette (2 vítězství, celkem 13 medailí)
- Mistrovství ČR Louny (2 x Mistři ČR   + 3 další medaile)
- Baletní mládí Praha (1 x vítězství, 1 x druzí).
 
Rok2011
- Pardubická Arabeska (druhé a třetí místo)
- Hradecká Odette (2 vítězství, celkem 8 medailí)
- Baletní mládí Praha (1 x vítězství)
 
Baletní studio se velmi aktivně a úspěšně účastní vedle mnoha domácích i mezinárodních baletních a tanečních soutěží. Medaile (včetně zlatých) děti dovezly i ze soutěží jako WCOPA (Světový šampionát v interpretačním umění) – Hollywood USA,  Dance World Cup (Světový taneční pohár), Tereza Bendová (2012) a Eliška Sukopová (2013) jsou oficiálními mistryněmi České republiky v kategorii „balet“ (Czech Dance Organization).
V letech 2011-2013 se tanečníkům Baletního studia podařilo probojovat náročnou národní kvalifikací dofinále nejprestižnějšího šampionátu amatérských tanečníků Dance World Cup (v Paříži, Villachu a Brightonu) a i odtud přivezli medaile a výborně reprezentovali.
V letech 2007-2012 ze světového šampionátu v interpretačním umění (WCOPA, USA), Klaudie Lakomá, Kateřina Dostálová a Tereza Bendová si dovezly zlaté medaile, mnohé další zástupkyně stříbrné a bronzové medaile.
 

Státní ocenění

 
Cena Olomouckého kraje 2008 za přínos v oblasti kultury pro Baletní studio při Moravském divadle Olomouc.
 
Členky Baletního studia byly vybrány mezi „Osobnosti roku 2008“ České republiky.
 

Partneři a sponzoři

 
Baletní studio je občanské sdružení, peníze na svou činnost získává na základě
školného a příspěvků rodičů dětí. Realizace vyjimečných projektů se statisícovými
náklady, které Baletní studio připravuje, ale není možná bez spolupráce a finanční
pomoci dalších partnerů.
Jen díky nim budou moci i do budoucna vznikat tyto vyjimečné projekty a děti budou
moci i nadále dosahovat skvělých výsledků a výborně reprezentovat své město, kraj
i Českou republiku.
A především se bude mladá generace moci věnovat smysluplné činnosti a bude se
tímto zvyšovat i kulturnost celého národa.
 
 
 

Historie představení

 
Balet     R. Balogh: Andersen 2006
První baletní představení, na základě jeho úspěchu vznikají další, rozsáhlejší projekty.

 

Balet     J. Karafiát: Broučci 2007
První projekt se zapojením většího množství dětí, který si získal srdce mnoha diváků.

 

Balet     P. I. Čajkovskij: Louskáček 2008
Velký projekt se zapojením cca 80 dětí posunul náročnost zase o kus dále, první projekt, který se pravidelně dlouhou dobu objevoval na programu Moravského divadla
Olomouc (včetně školních představení).

 

Baletní pohádka  R. Balogh: Simba 2009
Velmi úspěšný projekt choreografa Roberta Balogha, který byl na programu Moravského divadla Olomouc několik let, odehrály se desítky představení. I v tomto projektu bylo zapojeno velké množství dětí, poprvé se zapojili i v hlavních rolích sólisté dospělého baletu. Jednalo se tentokrát o moderní formu tance a baletu. Baletní studio zde ukázalo, že jeho děti zvládají výborně nejen klasický balet.

 

Balet     R. Balogh: Mojžíš 2010
Pohádku tentokrát nahradilo vážnější téma, toto představení ještě více než ta předcházející oslovilo dospělé publikum.
Zvýšila se náročnost na dětské tanečníky, do představení opět zasáhli i sólisté baletu Moravského divadla Olomouc.
Vyjimečnou událostí a oceněním bylo, že představení navštívil i tehdejší prezident ČR Václav Klaus s manželkou. Opět se jednalo o moderní formu baletu.

 

Balet    R. Balogh: Tarzan 2012                                                                                                 V tomto baletním představení postoupila spolupráce s Moravským divadlem Olomouc o krok dále, již se jedná o plnou koprodukci divadla a Baletního studia. V představení se objevuje vedle cca 50 dětí i větší množství dospělých tanečníků. Toto představení je již druhým rokem na programu Moravského divadla Olomouc, několikrát se hrálo i v jiných divadlech.
Prezentační Video Spot: http://youtu.be/Q47WOmog1GU

 

Balet    R. Balogh: Hvězdy tančí 2013                                                                             Velká taneční show, která v jednom večeru spojí ty nejznámější muzikály všech dob. Nechte se s olomouckým baletním souborem a Baletním studiem přenést na slavnou Broadway. Těšit se můžete na muzikály tzv. zlaté éry i na ty současné z dílny skladatele Andrewa Lloyd Webbera. V komponovaném tanečním pásmu zazní melodie z muzikálů Cabaret, Chicago a mnoha dalších.
Prezentační Video Spot: http://youtu.be/7Rh9SHbVXgc

 

Balet    J. Karafiát: Broučci 2013                                                                                             K desátému výročí Baletního studia návrat ke klasickému baletu a ztvárnění Karafiátových Broučků, tentokrát ale v novém, profesionálnějším a náročnějším ztvárnění. Opět ve formě koprodukce s dospělým baletem Moravského divadla Olomouc.
Prezentační Video Spot: http://youtu.be/luVhI8rSp8M

 

Děti účinkují nejen v představeních Baletního studia, ale i v baletech Moravského divadla Olomouc, např. v představení Louskáček (se kterým absolvují i zahr. zájezdy) a mnoha dalších.
 
P. I. Čajkovskij: LOUSKÁČEK   (2010)                                                                                 Nové zpracování veleúspěšné baletní pohádky opět ve spolupráci Baletního studia při Moravském divadle Olomouc a Moravského divadla Olomouc.
Prezentační Video Spot: http://youtu.be/_T-q2v1XyIY

 

P. I. Čajkovskij: SPÍCÍ KRASAVICE    (2014)                                                            Baletní pohádka o princezně Auroře, která se podle kletby zlé víly Carabosse píchne do prstu a usne, aby byla po stu letech polibkem probuzena krásným princem Desiré. Poslední z Čajkovského trojlístku slavných baletů. Jen špičkový baletní soubor si tak může troufnout uvést Spící krasavici.
Prezentační Video Spot: http://youtu.be/CmrzCh3OGIM

 

Fotogalerie

Spící krasavice 2014 Hvězdy tančí 2013 Broučci 2013 Broučci 2013 - 10 let BS Tarzan 2012 Mojžíš 2010 Mojžíš 2010 - návštěva prezidenta ČR Václava Klause s manželkou Louskáček 2010 Simba 2009 Louskáček 2008 Osobnosti roku 2008 Cena Olomouckého kraje 2008 Broučci 2007 Andersen 2006