MgA. Lukáš Cenek

tanečník, pedagog, choreograf

Absolvent Taneční konzervatoře Brno a Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, sólista baletu MDO.

Během studia se zúčastnil významných mezinárodních kurzů – Ballet and dance workshop Ostrava, International Ballet masterclasses in Prague, International Dance Workshop in Prague.

Již v době studia na Taneční konzervatoři vystupoval s baletním souborem Národního divadla Brno (Louskáček, Svěcení jara, Korzár, Raymonda, Spartakus, Aida). S baletním souborem absolvoval prestižní zájezdy do Španělska, Rakouska, Dánska. Hostoval v baletu Giselle v Římě, a také jako sólista v Bizetově Carmen na open air operním festivalu v Rakouském Gars am Kamp. Za zmínku stojí také jeho bohatá spolupráce s Mahenovou činohrou Národního divadla Brno, která jej oslovila ke spolupráci na několika projektech nebo pravidelné hostování ve Státní opeře v Banské Bystrici v ústřední postavě Romea v baletu Romeo a Julie.

V Moravském divadle Olomouc, kde je od roku 2016 sólistou baletu, ztvárnil mnoho různorodých rolí: Paul McCartney (The Beatles & Queen), Lysandr, Demetrius (Sen noci Svatojánské), Rothbart (Labutí jezero), Merkucio, Tybalt (Romeo a Julie), Crassus (Spartakus), Armand Duval (Dáma s kaméliemi).

Divácky nejúspěšnější rolí byla postava Freddieho Mercuryho v předstvavení QUEEN – The show must go on!.

V roce 2014 získal Cenu MDO za nejlepší mužský jevištní výkon v sezoně 2013/2014.

Působí jako pedagog v Baletním studiu při MDO. Věnuje se tvorbě choreografií, které se umisťují na předních místech domácích i zahraničních soutěžích.

Je držitelem Ceny města Olomouce pro Osobnost volnočasových aktivit pro děti a mládež.